X.WFFM – zakończony!
Spośród ponad stu zespołów ubiegających się w tym roku o udział w imprezie do zaprezentowania swoich autorskich utworów na scenie Ośrodka Działań Twórczych Światowid zakwalifikowały się 44 grupy muzyczne z całej Polski.
Laureatami festiwalu są zespoły z Wielkopolski: Omni mOdO (nagroda Grand Prix – 9 tys. zł), Eugeniusz Kowalski (nagroda drugiego stopnia 4 tys. zł) z Poznania oraz The Sound Code (nagroda drugiego stopnia 4 tys. zł) z Ostrowa Wielkopolskiego.
Koncert finałowy Wrocławskiego Festiwalu Form Muzycznych jest generalnym egzaminem dla grup promowanych podczas konkursowych przesłuchań. Inaczej gra się na sali bez koncertowego anturażu, kiedy prezentuje się jurorom dwa utwory. Inaczej, gdy na klubowej scenie z udziałem publiczności trzeba dać półgodzinne show.
Są z Poznania, a występ na 10. Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych był ich debiutem. Sami o sobie mówią, że słuchają każdego rodzaju muzyki - od klasyki po death metal. Mają oczywiście spore muzyczne doświadczenia zdobyte osobno - w innych grupach, ale jako najlepszy zespół X WFFM, wykazali się nie tylko wirtuozerią grania, pomysłowością kompozycji i świetnym wyczuciem w obrębie muzycznych form. Udowodnili przede wszystkim, że potrafią twórczo czerpać z rockowo- jazzowo - hip-hopowych inspiracji, budując własne niepowtarzalne brzmienie.
Omni mOdO foto Damian JanusWokalista - Daniel Moszczyński jest na pewno mocnym filarem grupy - jego aktorskie talenty i poczucie humoru przekładają się na żywiołowy kontakt z publicznością. Omni mOdO (www.facebook.com/OmnimOdO: Daniel Moszczyński/wokal, Marcin Kaźmierczak/gitara elektryczna, Adam Majewski/ gitara basowa, Agnieszka Matuszczak/ perkusja), bo o nich mowa, zdobyło Grand Prix X WFFM (9.tys zł), prezentując się na scenie wrocławskiego klubu muzycznego Alibi w znakomitym stylu!
Nie zawiedli także najmłodsi wśród finalistów - grupa EUGENIUSZ KOWALSKI z Poznania. Podczas konkursu okazali się dla jurorów jednym z największych zaskoczeń.
Eugeniusz Kowalski foto Damian Janus- Nie spodziewaliśmy się - mówiła wtedy świetnie czująca soulowe klimaty Natalia Lubrano - że bardzo młodzi muzycy mogą grać nowocześnie i dojrzale zaaranżowany soul w sposób odwołujący się tak głęboko do korzeni tego gatunku.
Podobał się preferujący mocne rockowe brzmienia THE SOUND CODE z Ostrowa Wielkopolskiego, który zapewnił sobie miejsce w finale energią i świetnym zgraniem.
The Sound Code foto Damian Janus Jury doceniło zarówno ich kompozycje, jak i oryginalną barwę oraz ekspresję głosu wokalisty grupy - Wojtka Krawca.
Zwieńczeniem koncertu finałowego 10. WFFM był występ Natalii Lubrano z zespołem.
Podsumowując festiwal jurorzy (Natalia Lubrano i Wojciech Orszewski (muzycy), Piotr Bartyś (radio Ram), Rafał Zieliński (Gazeta Wyborcza)) podkreślali zgodnie wysoki poziom uczestników konkursu.
- Praktycznie rzecz biorąc nie było na tym przeglądzie zespołu słabego technicznie - mówiła Natalia Lubrano. - Zaskoczyło nas to, jak dojrzale ci bardzo przecież młodzi wykonawcy myślą o muzyce - dodał Rafał Zieliński. Poprzeczkę trudności kompozycji i aranżacji młodzież ustawiła w tym roku bardzo wysoko!
Natalia Lubrano była też pod wrażeniem sporej liczby znakomitych jej zdaniem wokalistek. Podobały jej się bardzo Marta SARSAPARILLA Markiewicz (SARSAPARILLA & SUTOR), Alicja Kalinowska (POPRZYTULA), Justyna Jędrzejczyk (SPLOT), Anna BAJKA Antonik (NEKO NEBULA), jak i nagrodzona wyróżnieniem jurorów czarująca na scenie "słonecznymi dźwiękami" wokalistka wrocławskiej grupy CHILL MEAL - AGNIESZKA JĘDRUCH.
Wyróżnienie za progresywne myślenie o muzyce, naturalność oraz wyczucie stylu otrzymała wrocławska metalowa grupa DEADPOINT. Jurorzy zwrócili również uwagę na charyzmę jej wokalisty - Christiana Alexa.
Wśród wyróżnionych znalazł się także sieradzki MENTALLY BLIND. Bardzo młodzi muzycy zaprezentowali w konkursie zarówno dojrzałość w zakresie kompozycji utworów, jak i wyrazisty styl ciężkiego grania na scenie.
Ostatnie z wręczanych podczas finału wyróżnień przypadło WITOLDOWI SIKORZE, JANOWI PETRYKOWI, PRZEMYSŁAWOWI KLISIKOWI czyli sekcji dętej zespołu NACZYNIA POŁĄCZONE z Sycowa. – Oni są jak zespół w zespole, brzmią jak jeden instrument – argumentował nietypowy werdykt Wojciech Orszewski – świetnie się wyczuwają, grają niezwykle spójnie i bardzo energetycznie!